K čemu je dobrá odchozí rychlost (upload) u připojení k internetu?

K čemu je dobrá odchozí rychlost (upload) u připojení k internetu?

Kvalitní služba má nejen parametr rychlosti stahování, ale i rychlost odesílání. Ta je u nás velmi rychlá a dokonce může být stejně rychlá, jako rychlost stahování a tím mít tzv. symetrickou linku resp. symetrické připojení. Řada poskytovatelů dnes tento důležitý parametr ani neuvádí, v názvu tarifu oznamují pouze rychlost příchozí (download), nebo v případě mobilního připojení neuvádí rychlost žádnou. Ve skutečnosti je pak odchozí rychlost u běžného domácího připojení jen zlomek té příchozí a to vás může limitovat v používání řady služeb internetu.

  • V dnešní době je odchozí rychlost velmi důležitý kvalitativní parametr služby internetového připojení. Určuje jak kvalitní budou vaše online video hovory a video konference (v jaké kvalitě Vás uvidí a uslyší protistrana), jak dlouho bude trvat odesílání fotek a videí na sociální sítě, jak dlouho budete odesílat email s přílohou, nebo jak dlouho se bude kopírovat záloha vašich dat (fotek a videí) do cloudových uložišť, resp. zda vůbec bude možno tu kterou službu použít! Pro uskutečnění video hovoru s HD obrazem je třeba stabilní rychlost min. 1.5 Mb/s, zálohu telefonu o kapacitě 32 GB budete přenášet do cloudu více než 36 hodin (s uploadem 2 Mb/s) nebo 3.6 hodiny (s uploadem 20 Mb/s).

    Obvyklá odchozí rychlost dle technologie připojení: ADSL - 0.2-0.5 Mb/s, VDSL - 0.5-2 Mb/s, kabelová TV - 3-10 Mb/s, mobil 3G - 0.5-2 Mb/s, mobil 4G LTE - 0.5-10 Mb/s

Sdílej příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email