Home arrow Wifi internet arrow WiFi informační blog

WiFi informační blog

Na této stránce Vás informujeme o událostech týkajících se veřejné WiFi bezdrátové sítě InterLogic.

Práce na síti

Tisk E-mail
Pondělí, 16. duben 2018, 09:30

Omlouváme se za možný krátký výpadek většiny sítě (cca 2min) dne 16.4.2018 v čase 11-15 hod v důsledku plánované výměny záložního zdroje. Děkujeme za pochopení.

Nedávné předešlé události:

* krátký výpadek většiny sítě (cca 2min) dne 10.4.2018 v čase 11-14 hod v důsledku dalšího plánovaného upgradu technologie hlavních spojů
* krátké výpadky (30s-2min) služby dne 6.4.2018 v čase 12-19 hod v oblasti Modřany / Černošice v důsledku plánovaného upgradu technologie hlavních spojů.
* 28.3.2018 od 22:00 do 29.03.2018 03:00 došlo u klientů s vlastní veřenou IP adresou k dočasnému omezení dostupnosti jejich IP adresy z internetu a s tím souvisejících služeb. Jednalo se o důsledek plánovaného upgradu síťových prvků na straně dodavatele naší konektivity. Přístup směrem do internetu zůstal funkční a to díky automatickému přepnutí na naše záložní připojení. U klientů využívající bezplatnou službu mapování portů, byly jejich služby z internetu přístupné přes záložní IP 84.242.70.90 (airgate2.interlogic.cz).
* výpadek větší části sítě dne 25.3.2018 od 12:55 hod do 13:20 hod. Důvodem byla prevděpodobná chyba výrobce v aplikované aktualizaci síťových switchů v časných ranních hodinách (03-04 hod). Do všech postižených zařízení byla postupně navrácena původní starší verze a tím byl problém odstraněn, to bylo provázeno ještě krátkým výpadkem 30s ve 14:15 hod.
* výpadek sítě v oblasti Černošice dne 21.3.2018 od 7:50 hod, důvodem byla porucha v přívovdu elektřiny na straně ČEZ ve velké části Černošic - porucha na vysokém napětí od 7:30 hod (náš záložní zdroj udržel chod až do 7:50 hod). Aktualizace 9:20 hod: Od 9:15 hod byla dodávka elektřiny obnovena.
* výpadek celé sítě dne 16.3.2018 od 4:50 hod do 6:55 hod. Důvodem byla porucha jednoho ze záložních zdrojů u nás, který nápájí síťové prvky. Záložní zdroj byl odstaven z provozu, během dopoledne došlo ještě k instalaci nového zdroje a to bylo provázeno výpadkem cca 3 min.
* výpadek větší části sítě dne 9.3.2018 od 13:13 hod do 14:55 hod. Důvodem je výpadek elektřiny na hlavním spoji v Komořanech. Od 14:55 hod jsme obnovili přívod elektřiny v objektu v Komořanech pomocí generátoru a tím funkčnost celé sítě. Od 16 hod odstraněna i příčina v podobě spadlého jističe v nepřístupném místě.
* krátké výpadky služby (v řádu 1-3 minut a celkem 3x) větší části sítě dne 31.1.2018 a v době mezi 15-18 hod. Důvodem je plánovaný upgrade 3 antén pro naše hlavní spoje.
Aktualizace 1.2.2018: V souvislosti s uvedenou změnou došlo ještě dnes mezi 12:30-13:30 hod k několika krátkým výpadkům.

Omlouváme se za vzniklé potíže a děkujeme za pochopení. V případě plánovaných výpadků tak konáme za účelem ještě lepší služby pro Vás.
InterLogic tým.

 

Letní bouře a možné problémy

Tisk E-mail
Čtvrtek, 5. duben 2018, 08:00

V souvislosti s blížícími se letními bouřkami se předem omlouváme, pokud by v té souvisosti došlo k nějakým technickým problémům na naší síti (poškození technologie bleskem, větrem apod.). Vyjímečně může také dojít k efektu tzv. dešťové clony, který může postihnout jeden z našich hlavních spojů na frekvenci 24 GHz v případě, že se spoj (oblast Pankrác - Hlubočepy) dostane do středu jádra bouře. Pak může dojít nejprve ke chvilkovému zpomalení a nárůstu odezvy až po chvilkový úplný výpadek větší části sítě v okamžiku nejsilnější srážkové činnosti.

Samozřejmě doufáme, že uvedené situace pokud možno nenastanou a k žádné technické závadě nedojde. Ale pokud by došlo, problém budeme řešit následně okamžitě jakmile to situace s počasím dovolí.

Děkujeme za případnou trpělivost a pochopení,
InterLogic tým.

 

Zranitelnost WPA2 - KRACK

Tisk E-mail
Pondělí, 16. říjen 2017, 19:00

Dnes se objevila zpráva o odhalené zranitelnosti dosud nejbezpečnějšího šifrovacího mechanismu WPA2-AES pro WiFi sítě viz třeba zde. Ve skutečnosti dneškem končí 50-ti denní informační embargo, kdy byla tato odhalená zranitelnost přednostně sdělena výrobcům wifi komponent a operačních systémů, aby měli dost času nachystat potřebné záplaty. Chtěli bychom tedy sdělit všem našim uživatelům, že není třeba propadat histerii (která jistě po "kvalifikované" (des)interpretaci reportérů v TV může nastat). Celá naše síť se všemi venkovními přístupovými body, včetně všech klientských antén a všech našich páteřních spojů má již více než měsíc instalovanou aktualizaci, která zahrnuje i záplatu na dnes veřejně oznámenou zranitelnost KRACK (Key Reinstallation Attacks). Další aktualizaci budeme aplikovat po vydání výrobcem Ubiquiti ještě do konce tohoto týdne*. Dne 15.10.2017 došlo k aktualizaci všech domácích wifi AP Ubiquiti UniFi u všech našich klientů, kde byla tato zařízení použita (námi dodána nebo námi nastavena).

Řešení zranitelnosti v rámci domácí wifi sítě ale zůstává na uživatelích samotných, a to především v nutnosti aktualizace jejich klientských zařízení (telefony, tablety, notebooky, počítače s wifi), to je mimo možnost naší kontroly! Windows již vydal aktualizaci systému, Android by měl následovat, Apple zatím mlčí. K úplné bezpečnosti pak bude třeba ještě aktualizace domácích wifi routerů. Jakmile výrobci námi dodaných domácích wifi routerů (ASUS, ZyXEL, NETIS, CISCO) uvolní potřebné aktualizace, implementujeme je všem našim klientům vzdáleně a bezplatně.

Na druhou stranu ale opravdu není třeba propadat histerii. Samotný šifrovací algoritmus WPA2-AES nebyl prolomen. Zranitelnost se týká mechanismu automatické výměny šifrovacích klíčů, kde útočník ve finále bez znalosti hesla může vidět nešifrovaný obsah datového toku na zabezpečené síti. Útočník by ale musel fyzicky přijít k Vám domů, nebo alespoň stát u Vás pod oknem. Tam by musel rozbalit veškeré potřebné hw vybavení a dále mít k dispozici softwarový nástroj, který však žádný veřejně neexistuje a musel by si ho sám naprogramovat. Ani v takovém případě se není třeba obávat ničeho, pokud vaše komunikace probíhá na zabezpečeném kanále https:// (což jsou dnes všechny webové emailové služby i webové bankovnictví bank) nebo prostřednictvím VPN tunelu.

* Aktualizace 17.10.2017: Definitivní opravný firmware pro KRACK, zahrnující i další upřesněné zranitelnosti, byl výrobcem Ubiquiti vydán dnes a aplikován do celé naší sítě. Aktualizace probíhala raději ihned (v době 20-21hod), tedy mimo obvyklou dobu pro aktualizace (04-05 hod) a bylo provázeno výpadkem cca 3 min. Děkujeme za pochopení.

 

Další blackout v Praze síť neohrozil

Tisk E-mail
Pondělí, 27. únor 2017, 12:05

Dne 27.2.2017 v době od 11:26hod do 12:11hod došlo v Praze k dalšímu rozsáhlému výpadku elektřiny viz zpráva zde. Tato událost postihla i naši centrálu s hlavními servery pro bezdrátovou síť. Naše klienty (pokud sami nebyli postiženi výpadkem) však událost nijak nezasáhla, bezchybně zafungovaly naše monitorované záložní zdroje, během výpadku došlo již i na náš záložní benzínový generátor. Jsme rádi, když v situacích kdy něco nefunguje můžeme sdělovat i příznivé zprávy.

InterLogic tým.

Celkové pokrytí sitě:

Praha - Pankrác (Budějovická), Michle, Krč, Kavčí hory, Vyšehrad, Podolí, Nusle, Vršovice, Záběhlice, Spořilov, Lhotka (Novodvorská), Hodkovičky, Braník, Barrandov, Lipence, tržnice Lipence, Kazín, Komořany, Cholupice, Písnice, Modřany, Radotín, Lahovice (Lahovičky), Chuchle, Zbraslav, Zlíchov, Hlubočepy, Malvazinky, Praha západ - Černošice, Osada Slunečná, Dolní Břežany a přilehlá okolí.
InterLogic Wifi internet

 

Ještě nížší odezva

Tisk E-mail
Úterý, 31. leden 2017, 12:05

Na vylepšování naší sítě pracujeme stále a to i v zimě a tak od 31.1.2017 jsme na některých našich hlavních spojích aplikovali nejnovější verzi firmware, která by měla ještě více zlepšit stabilitu, výrazně snížit odezvu a navýšit celkovou kapacitu spojů. Méně je v tomto případě více a tak od dnešního rána byste měli zaznamenat snížení odezvy v průměru o cca 5-20ms v závislosti na lokaci odkud se připojujete. Vyzkoušet můžete např. na odezvě ze serveru Gmail www.gmail.com nebo DNS Google na adrese 8.8.8.8 (příkaz: ping www.gmail.com resp. ping 8.8.8.8). Nejlepšího výsledku dosáhnete na zařízení připojené kabelem, kde byste měli naměřit hodnoty od 2ms do 8ms v průměru, pokud budete na domácí wifi pak se odezva zvyšuje o cca 2-15ms v závislosti na množství překážek mezi vámi a domácím wifi routerem.

Pro srovnání pokud byste stejný test provedli na ADSL/VDSL přípojce, pak naměříte nejméně 20-30ms, na mobilním připojení 3G 400-600ms!

Celkové pokrytí sitě:

Praha - Pankrác (Budějovická), Michle, Krč, Kavčí hory, Vyšehrad, Podolí, Nusle, Vršovice, Záběhlice, Spořilov, Lhotka (Novodvorská), Hodkovičky, Braník, Barrandov, Lipence, tržnice Lipence, Kazín, Komořany, Cholupice, Písnice, Modřany, Radotín, Lahovice (Lahovičky), Chuchle, Zbraslav, Zlíchov, Hlubočepy, Malvazinky, Praha západ - Černošice, Osada Slunečná, Dolní Břežany a přilehlá okolí.
InterLogic Wifi internet

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 10 z 23